پانزدهم شوال سال سوم هجرت #جنگ_احد رخ داد.
مشرکین با اینکه در #جنگ_بدر چند برابر لشکر پیامبر بودند و بهمراه خود #عباس عموی پیغمبر را نیز داشتند اما شکست سنگینی خوردند و #ابوجهل و افراد زیادی کشته شدند و عباس با بسیاری از مشرکین اسیر گشتند.
اینبار به انتقام از کشته های خود با سپاه عظیمی عازم مدینه شدند‌. کوه احد محل مصاف دو لشکر شد و شروع جنگ با پیروزی مسلمین و فرار مشرکین بود اما عده ای از نگهبانان و لشکریان بر خلاف دستور پیامبر جنگ را رها کرده و سراغ غنائم رفتند. همین مساله موجب حمله مجدد مشرکین به فرماندهی #خالد_بن_ولید ملعون شد.
بی توجهی و فرار منافقین مثل #عمر و #ابابکر ملعون موجب شهید شدن عده زیادی از مسلمانان شد و دندان و پيشانى مبارک پيامبر نیز شكست.
فقط #امیرالمؤمنین علیه السلام و تعداد اندکی برای دفاع از پیامبر باقی ماندند.
در هنگام حمایت از پیغمبر بر صورت، سر، سينه، شكم، دست و پاى مبارك أميرالمؤمنين عليه السلام ۹۰ جراحت رسيد.
پيامبر فرمودند: يا على، آيا مى شنوى كه از آسمان مدح تو را مى كنند و مى گويند: «لا سيف الا #ذوالفقار و لا فتى الا على»
مولا فرمودند از خوشحالی گریستم و خدا را شکر کردم

در این میان #وحشی غلام #هند_جگرخوار با نیزه ای حضرت حمزه علیه السلام را به شهادت رساند. هند ملعونه که همسر #ابوسفیان و مادر #معاویه است، میخواست به جگر حمزه دندان بزند ولی دندانهاى نحسش كارگر نشد ولی با خنجر گوشها، بينى و… آن حضرت را جدا كرد و به گردن انداخت.
پيامبر هنگامى كه #حمزه را با آن وضع ديدند، گريستند و عباى مبارك را روى او كشيدند كه خواهرش #صفيه او را به آن حال نبيند.
أميرالمؤمنين و #فاطمه_زهرا عليهماالسلام و صفيه بسیار بر او گريستند.
بحارالانوار ج۹۷ ص۳۸۴

در پانزدهم شوال سال۲۵۲ حضرت #شاه_عبدالعظیم_حسنی علیه السلام به طرز عجیب و سختی به شهادت رسیدند. بنی العباس بعد از شناسایی این بزرگوار به ایشان حمله کرده و او را دستگیر و #زنده زنده دفن کردند به طوری که در تاریخ نقل گشته یکی از کسانی که از طالبیین زنده دفن شده جناب #عبدالعظيم علیه السلام در ری است.
فلذا ثواب زیارت قبر او مثل ثواب زیارت قبر امام حسین علیه السلام گشته است.
منتخب التواریخ ص۲۲۱

همچنین واقعه #رد_الشمس در این روز است. که خورشید غروب کرده به أمر أمیرالمؤمنین علیه السلام به آسمان برگشته ودوباره غروب کرد. این اتفاق برای پیامبر نیز رخ داده بود.
الغدیر ج۳ ص۱۴۱
.
#اللهم_عجل_لولیک_الفرج